fbpx

Ako si vyberiem tlačiareň, keď ich je toľko?

Síce som skôr online marketér, ale často sa mi stáva, že robím aj nejaký tlačový materiál – či už ide o vizitky, brožúru, katalóg produktov, obalový materiál alebo čokoľvek iné. Rád by som sa s vami podelil o svoje skúsenosti s tlačiarňami v Bratislave.

Rád by som najprv podotkol, že za tento článok mi nikto nezaplatil, a žiaľ, nedostal som ani zľavu na tlač 🙂 Všetky tieto veci píšem úprimne. Ak máte iné skúsenosti, budem rád, ak sa o ne podelíte a napíšete mi.

Čo je pre vás dôležité?

Pri akomkoľvek tlačovom dopyte je nutné určiť si, aké máte priority. Žiaľ, pri žiadnej tlačiarni sa nedá mať úplne všetko – či už ide o čas vyhotovenia, kvalitu, portfólio papierov, komunikáciu, cenu a podobne. Pre mňa osobne je dôležitá kvalita tlače a v druhom rade rýchlosť. Práve rýchlosť je to, čo väčšinou potrebuje klient, aj keď ja osobne si radšej na kvalitu počkám.

Začnem tými, s ktorými mám dobré skúsenosti, a môžem vám ich odporučiť. Poradie môžete pokojne brať aj ako rebríček 🙂

1. DIW

S touto tlačiarňou mám skúsenosti, odkedy som začal pracovať v Synergie. Na začiatku ma príjemne prekvapila vysoká kvalita tlače a v druhom rade ma prekvapila cena. Veľmi pozitívnu skúsenosť mám aj s prístupom tlačiarne. Snažia sa maximálne vyhovieť a robia veci nad rámec ich služieb.

Čo sa týka rýchlosti vyhotovenia, nevedia vám objednávku vyhotoviť do 24 hodín, ale sú dosť flexibilní a dodržiavajú termíny. Ak však toho majú menej, stalo sa mi, že to bolo aj zo dňa na deň. Nebola to žiadna veľká zákazka, ale potešilo ma to. Aj preto je pre mňa DIW prvou voľbou.

+ dobrá cena

+ dodanie

+ kvalita tlače

+ dôraz na špecifické zákazky

+ prístup a ochota

+ ochota testovania nových technológií

+ široké portfólio

+ vyhotovenie na faktúru

* edit 1.6.19 – papier Fedrigoni už zaradili do ponuky za čo majú veľký palec hore

– množstvo technológií ešte nebolo vyskúšaných

– chýba mi online naceňovanie

2. Bind print

Táto tlačiareň bola prvá, s ktorou som bol spokojnejší ako obvykle. Vyhovujúca bola vtedy cena a prístup tlačiarne. Malou nevýhodou je, že nemajú až tak veľké technické možnosti a veľa vecí outsourcujú. Nie vždy je to nevýhodou, lebo veľa vecí „vybavia“ za vás a za lepšie peniaze. Outsourcing samozrejme využíva veľa tlačiarní a stretol som sa s tým viackrát. Určite by som Bind Print použil pri nejakom výberovom konaní pri naceňovaní zákazky.

+ ochotný prístup

+ kvalita vs. cena

+ dodržanie dohodnutých termínov

+ promptné riešenie zlého vytlačenia

+ platba na faktúru

– horšia dostupnosť (koniec Rače)

– nemajú k dispozícii môj obľúbený papier Fedrigoni

– nátlačky dávajú tlačiť externe

3. Vach print

Vach osobne vnímam ako profesionálnejšiu tlačiareň určenú najmä pre reklamné agentúry, ktorým poskytujú aj výhodné podmienky a aktívnu spoluprácu. Potešujúce je špeciálne klientske rozhranie pre rýchlejšiu a efektívnejšiu komunikáciu. Spravili ho pravdepodobne najmä preto, že termín vyhotovenia je dlhší ako pri vyššie uvedených tlačiarňach. Dosiahnete tu však prekvapivo dobrú farebnú presnosť tlače a zaručujú presnosť podľa nátlačku. Taktiež odporúčam.

+ certifikovaný nátlačok do 24 hodín (zistíte, ako budú vyzerať farby v tlači reálne)

+ klientske rozhranie s možnosťou nahratia súborov a objednávky

+ používajú Fedrigoni papier

– na online chat na stránke som nikdy nedostal odpoveď

– pomerne dlhé vyhotovenie objednávky

4. Bittner

Táto tlačiareň je síce až na štvrtom mieste, ale je to pre moje osobné preferencie – aj keď by si možno zaslúžila byť vyššie. Bittner jednou vetou vystihnem takto: vytlačia vám úplne všetko a na všetko, ale zaplatíte si za to. Čiže poskytujú asi najširšie portfólio produktov a služieb, či už chcete asymetrický billboard aj s inštaláciou až po tlač na betón. Je to obrovská spoločnosť, ktorá na to má kapacity. Svoju cenu si však uvedomujú a tieto služby sú často finančne náročné, preto si takúto zákazku treba zvážiť. Ja osobne ich využívam, ak chcem dať robiť niečo špecifické, prípadne so špecifickou montážou.

+ vlastný key account

+ rýchla komunikácia a ochota riešiť akékoľvek zadanie

+ možnosti bez hraníc

– kapacita (tlač trvá dlhšie)

– finančne náročnejšie

– nepoužívaju Fedrigoni papier 🙂

5. Anwell

Je to veľmi rýchla a jednoduchá tlač. Nemôžete mať veľké očakávania, keďže ich cieľovou skupinou sú študenti, ktorí si tlačia veci do školy. Vďaka tomu môžete využiť veľmi nízku cenu tlače a dodanie niekedy aj do hodiny. Preto ju odporúčam, iba ak si chcete dať vytlačiť niečo jednoduché a narýchlo a nechce sa vám čakať v rade vo FaxCopy.

+ rýchlosť

+ blesková donáška

– zlá kvalita

– malé možnosti

6. Exprestlač

Táto tlačiareň bola asi prvá, kde som si dával niečo tlačiť. Je to už poriadne dávno a na tie časy som bol milo prekvapený. Dnes pri tejto tlačiarni považujem za najväčšiu výhodu ich webové rozhranie, kde si nemusíte dať všetko naceňovať, ale v reálnom čase vidíte vďaka online kalkulačke konečnú cenu, čo je skutočne úžasné a na Slovensku asi aj unikátne. Chcete vedieť, koľko vás bude stáť 100 či 200 vizitiek? Ihneď to zistíte.

Nevýhodou sú však obmedzené možnosti tlačiarne a cena. Sú drahší a už vôbec nie sú takí expresní ako kedysi. Dnes tam priemerná objednávka trvá 3-4 dni aj s doručením, čo by už len kvôli ich názvu mohlo byť lepšie.

+ webové rozhranie

+ ochota

– väčšinu nadštandardných vecí outsourcujú

– dlhšia doba dodania a komunikácie

– cena

7. Kanovits

Predposledná tlačiareň, kde som si dodnes ešte nič nevytlačil, aj keď cenových ponúk som mal viacero. Odradila ma neskutočne dlhá a problematická komunikácia a celková neochota. Pravdou je, že požiadavky boli nadštandardné, ale aj tak. Mali ich jednoducho na webe. Keď som sa po týždňoch konečne dostal k ponuke, nakoniec bola aj tak prestrelená. Už si tam veci nedávam ani naceňovať. Pre mňa to bola strata času.

+ ponuka zaujímavých produktov

– komunikácia – cena

– vôbec niečo dohodnúť, aj keď to majú v portfóliu

8. Prikler

Je mi ľúto, že sa dostala na posledné miesto. Sledujem ich na sociálnych sieťach a robia kvalitné veci, avšak dodnes mi nikto neodpísal na mojich 5 správ (Facebook, mail), ktoré som tam poslal. Škoda.

Tých tlačiarní je oveľa viac. Toto sú tie, s ktorými mám nejaké skúsenosti. V prípade, že v budúcnosti využijem inú tlačiareň, rád vám o nej napíšem.

Tlačiarne v zahraničí

Čo sa týka tlače v zahraničí, čo sa týka mojich skúseností, môžete ušetriť za vysokú úroveň kvality tlače. Konkrétne mám skúsenosti s tlačou v Prahe a v Nemecku. Dostanete na výber na naše pomery kvalitné potierané alebo prírodné papiere s tou najvyššou kvalitou tlače. Cenové relácie sa pohybujú v takých hladinách, že tlač je v porovnaní s našimi cenami lacnejšia o 30 – 50 %. Jediný problém je nepohodlnosť spôsobená pri komunikácii, dodaní tovaru či riešení problému.

Čo je to ten Fedrigoni papier?

Tak keď ho tu tak ospevujem, musím vám o ňom napísať pár viet. Prvýkrát som sa s týmto papierom stretol na Urban markete, zdá sa mi, že v roku 2016. Už vtedy ma oslovila jeho kvalita a taktiež aj pokec, ktorý som k nemu dostal. Papier pochádza z Talianska a ponúka obrovský široký sortiment bieleho aj farebného papiera. Môžete si ho kúpiť od jedného hárku až po kamión. Páči sa mi na ňom aj to, že jeho výrobca myslí aj na ekológiu. Navyše, dizajny robené na tomto papieri oceňujú aj v regionálnych či medzinárodných súťažiach, kde projekty hodnotia odborníci. U nás v BA ho môžete nájsť v tlačiarňach: Typocon, Typografiaplus, Vach print či i+i print. V mimobratislavských s ním pracujú: Neografia, Francesca, Polygrafprint, TBB a Kanovits.

Čerešnička na záver:

Pressink

Túto milú tlačiareň nemôžem zaradiť do žiadneho rebríčka. Robia tlač klasickým letterpresovým spôsobom, tak ako to bolo kedysi. Pre mňa ako človeka, čo fotí na analóg a Polaroid a venuje sa takýmto back to the history veciam, to je taká chuťovečka. Je tu však veľa obmedzení, ktoré tlač má. Napriek týmto obmedzeniam, ak chcete jednoduchšie veci (minimalisticky dizajnové), určite by som do toho išiel.

Robili napríklad toto:

Dajte vedieť, aké sú vaše skúsenosti. Dnes je skutočne problematické vybrať si tú pravú tlačiareň. Verím, že vám tento článok pomohol a ak by ste si chceli na túto tému podiskutovať, čakám mail v inboxe.

Napísať komentár

Ahoj som Filip

Som rád že si prišiel na moju stránku. Píšem blog pre malých a stredných podnikateľov, aby dostali nestranný názor o svete marketingu.
Ak máš nejakú otázku, alebo sa potrebuješ poradiť kľudne mi napíš.

Odporúčam ti tieto články: