fbpx

Ako sa vyhnúť zákonnému vráteniu tovaru cez e-shop?

Táto téma mi napadla pri príbehu, ktorý ma celkom pobavil. Známy išiel na dovolenku a pri tom, ako riešili kvalitné fotografie medzičasom zahlásil, že si išiel do Alzy požičať foťák. Každému asi napadne, či má Alza novú službu. Nie, nemá, je to v podstate zneužívanie zákona, ktorý garantuje možnosť vrátenia tovaru bez udania dôvodu ­– a to aj keď je rozbalený.

Podľa zákona je e-shop povinný dodržať 14-dňovú lehotu na bezdôvodné vrátenie tovaru. Tovar musí byť kompletný, môže však byť rozbalený. Aj preto dnes na Alze nájdete obrovské množstvo rozbaleného tovaru, ktorý môže byť aj úplne nový alebo použitý, no bez známok používania. Niektoré e-shopy, ako napríklad spomínaná Alza, držia túto lehotu nad rámec zákona, čím si môžete toto „požičanie“ predĺžiť. Čo s tým teda spraviť?

Využite túto „nevýhodu“ vo svoj prospech

Odpoveď je jednoduchá. V zmysle zákona, ak ide o upravenú vec podľa požiadaviek zákazníka, na takúto vec sa táto lehota nevzťahuje. Jediný zákonný dôvod vrátenia tovaru je výrobná vada alebo vrátenie v zmysle záručnej lehoty.

Čo to teda v praxi znamená?

Že ak si kúpite dnes už pomerne lacný gravírovací laser, tlačiareň alebo nejaký nástroj na úpravu a budete túto vec customizovať, nikto vám tovar nemôže vrátiť. Možno vám to teraz príde ako hlúposť, ale je to vaša príležitosť.

Dostanete do rúk krásny, marketingový nástroj na podporu predaja produktov. Dnes sú customizované produkty skutočne veľmi populárne. Potlač podľa vašich predstáv či úprava produktu na mieru – tu viete vytvoriť krásny obsah na sociálne siete, pre reklamné kampane a množstvo iného.

Čo by mohlo napríklad spadať do týchto produktov?

· Telefónny kryt s vlastnou potlačou.

· Gravírovanie šperkov.

· Laserové gravírovanie elektroniky (napr. vlastné meno na notebooku).

· Úprava prednej strany zošitu.

· Potlač mena na oblečenie.

Už sa stačí iba postarať o jasnú komunikáciu na takýto produkt, vytvoriť pekné kampane a plnenie konverzií sa môže začať. A to s tým, že nemusíte počítať s vrátením tovaru bez udania dôvodu.

Napísať komentár

Ahoj som Filip

Som rád že si prišiel na moju stránku. Píšem blog pre malých a stredných podnikateľov, aby dostali nestranný názor o svete marketingu.
Ak máš nejakú otázku, alebo sa potrebuješ poradiť kľudne mi napíš.

Odporúčam ti tieto články: