fbpx
Zoznam bezplatných zdrojov fotografií

13 najlepších zdrojov bezplatných fotografií pre web, sociál, alebo offline

Otázka či využiť, alebo nevyužiť fotobanku riešia malí, strední, ale aj veľkí podnikatelia. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že fotky zdarma môže mať každý a je ich plný internet. Ja sa s týmto názorom nestotožňujem. Je potrebné iba správne vyberať.

obrazky z fotobanky

Koniec koncov takéto zdroje vám vedia ušetriť množstvo finančných prostriedkov na produkciu vlastných fotografií. A nemusíte si za to dokonca ani platiť.

Samozrejme, ak by malo ísť o produktové fotografie, alebo viazané na biznis tak určite neodporúčam. V tomto zozname nájdete stránky, ktoré slúžia ako bezplatné fotobanky. Nemusíte sa ich báť použiť do vášho webu, alebo reklamných vizuálov. Tu som vám zozbieral tie najzaujímavejšie:

1. Unsplash

Zdroj, kde nájdete viac ako 850 000 rôznych obrázkov s vysokým rozlíšením. Každá jedna fotografia pochádza z komunity fotografov. Fotografie majú umelecký nádych a to im dodáva, že nie sú „klasické fotobankové“ otrepané fotografie.


2. Gratisography

Je pomerne zaujímavý zdroj pre vizuál vďaka netradičnému štýlu fotografií. Je ich síce menej, ako v zdroji vyššie a sú rozdelené iba do kategórií – zvieratá, príroda, ľudia, objekty a urban. Za to každý týždeň tu nájdete nové inšpirácie. Túto fotobanku vlastní fotograf Ryan McGuire a poskytuje vám všetky jeho fotografie vo vysokom rozlíšení bez licenčných poplatkov.


3. Pexels

Jeden z mojich obľúbených zdrojov pre hľadanie bezplatných obrázkov. Pexels ponúka krásne a čisté obrázky. Veľa týchto obrázkov však nájdete na rôznych weboch, ale nájdete skutočne pekné fotky, čo stoja za to. Ak vaša cieľová skupina chodí na Refresher, Startitup a podobné zdroje, zvážil by som použitie tejto fotobanky. Práve na týchto portáloch častokrát vidím obrázky z Pexels.


4. Freestocks

Prečo sa do tohoto zoznamu dostáva aj tento zdroj? Ide síce o menší zdroj, ale čerpá fotografie od 3 skromných fotografov. Nájdete tu preto jednotnejší štýl, keď chcete využiť viacero fotografií, ale za to ich fotografie sú vysoko kvalitné a využiteľné.


5. Pixabay

Pixabay ponúka okolo pol milióna obrázkov a videí zdarma. Pre osobné, aj komerčné použitie. Všetky obrázky na tejto stránke sú dokonca pokryté licenciou Creative Commons Zero (CC0), čo znamená že môžu byť akokoľvek modifikované a upravované, či už na online, alebo do tlače. Je to preto výborný zdroj, kde predídete akýmkoľvek problémom s autorským zákonom.


6. Burst od shopify

Shopify sa rozhodol bojovať proti „klasickým“ fotobankovkám a spravil interné fotografie, ktoré zachytávajú rasovú, rodovú a inú rôznorodosť. Táto zbierka je otvorená pre bezplatné osobné, aj komerčné používanie a určite sa ju oplatí navštíviť. A na Slovensku aj využiť 😉


7. Negative Space

Nesúďte „knihu“ podľa názvu. Je to zaujímavý zdroj fotografií s licenciou CC0 (môžete aj upravovať fotografie). Fotografií nie je obrovské množstvo, ale vďaka tomu si možno skôr vyberiete. Na stránku každým týždňom pribúdajú nové a nové fotografie, ktoré môžete použiť a budú ešte neokukané. Sú tu však skôr klasické “fotobankovky”.


8. Reshot

Zdroj kde ich nájdete jednoducho najviac. Týmto sa chváli Reshot, ktorý ponúka bezplatné fotografie komunity talentovaných fotografov. Je to ideálny zdroj pre vaše blogové články, webové vizuály a podobne. Môžete si tu dokonca stiahnuť aj balíčky obrázkov, ktoré so sebou súvisia. Napríklad spravujete Facebook kde sa venujete technológiám? Stiahnete si balíček každodenné technológie a máte k dispozícii ihneď množstvo fotografií pre váš obsah.


9. StockSnap

Túto fotobanku priamo neodporúčam, ale rád by som na ňu upozornil vďaka filtrovaniu podľa obľúbenosti, počtu videní a sťahovanosti. Ak si jednu z týchto kategórií vyberiete, určite spoznáte notoricky známe obrázky.

Startup Stock Photos

10. FancyCrave

Nebavia vás otrepané fotografie, ktoré sú už viac menej obyčajné? Toto je zdroj pre vás. Nájdete tu plno fotografií zachytávajúce rôzne emócie. Stránka sa však špecializuje na cestovateľské fotografie, ale verím že si tu niečo vyberiete. Každý deň pribudnú dva nové zaujímavé obrázky. Sú vhodné najmä pre sociálne siete a blogy. Samozrejme ak nemáte vlastné 🙂 Ak potrebujete fotografie vo veľkých rozmeroch tento zdroj nie je pre vás.


11. Kaboompics

Pre mňa osobne menej user friendly stránka, ale musím spomenúť aj tento zdroj. Ak vás chytila vlna food, fashion a iného bloggingu, nájdete tú tie pravé fotky pre vás. Ak nie ste talentovaný fotograf, ale blogujete o niečom takomto o 100 šesť tak určite to tu preskúmajte. Sú však určené aj pre komerčné použitie. Obrázky sú svetlé, moderné a esteticky príjemné. Veď posúďte sami.


12. FoodiesFeed

Venujete sa jedlu, potravinám, nápojom? Táto fotobanka je len a len pre vás. A nebojte sa. Nenájdete tu žiadne sterilné fotografie.


13. Splitshire

Webový dizajnér Daniel Nanescu vytvoril pekný zdroj pre komerčne využiteľné fotografie. Tieto voľne dostupné fotografie využívajú v knihách, časopisoch ale aj na webových stránkach CNN.

Na Splitshire si môžete sťiahnuť aj takéto videá. V prípade, že stále váhate či použiť fotografie z fotobanky pamätajte na to, že to nie je žiadna hanba. Treba ich však použiť vhodne, vkusne a správnym kanálom.

Komentáre

  • Frederik

    Pridal by som do článku jednu prémiovú fotobanku. Pozrite sa na JumpStory.com, kde nájdete oveľa viac, než na obyčajnej platforme fotobánk. 🙂

Napísať komentár

Ahoj som Filip

Som rád že si prišiel na moju stránku. Píšem blog pre malých a stredných podnikateľov, aby dostali nestranný názor o svete marketingu.
Ak máš nejakú otázku, alebo sa potrebuješ poradiť kľudne mi napíš.

Odporúčam ti tieto články: