fbpx
wordpress pluginy

10 najlepších pluginov do WordPressu, alebo prečo mať web vo WordPresse

Ak chcete mať vlastný web a ste vo fáze, že o ňom rozmýšľate, jednoznačne vám odporúčam ísť do platformy WordPressu. Nie je to síce najjednoduchší systém a nie je ani najlepší, ale je dostatočne univerzálny, vie s ním pracovať dostatok ľudí a je k nemu slušná podpora. Ak už máte na WordPresse postavenú stránku, v administrátorskom prístupe môžete prejsť do zoznamu nainštalovaných pluginov. V článku vám prezradím, aké pluginy by vám nemali chýbať a prečo.

Najprv ale poviem ešte zopár dôvodov, prečo práve WordPress. Niečo som už načrtol vyššie. Sám som sa WordPressu dlho vyhýbal a po skúsenosti s ním som sa mu dokonca chcel vyhýbať ešte viac. Nájsť bežnú vec, ktorú chcete na stránke zmeniť, je niekedy hotovým peklom – a môže to byť pokojne niečo veľmi triviálne. Ale keď jeho štruktúru ako-tak pochopíte a naučíte sa, kde sa dá niečo nájsť, práca s ním je lepšia (aj keď si nemyslím, že vždy dokonalá). Niekedy sa stane, že tu jednu opravu hľadám aj pol hodinu.

Ale poďme už na výhody systému. Diskusia o WordPresse začala najmä vtedy, keď veľké spoločnosti typu New York Times začali prechádzať na WordPress. Áno, weby, ktoré majú denne milión návštevníkov a viac, používajú WordPress. Už ak by sme mali pracovať iba s touto informáciu, výhoda je v tom, že je pravdepodobne stabilný, bezpečný a keď uvažujete, že váš biznis bude rásť, tento systém vás nesklame.

Samozrejme customizácia týchto veľkých webov je obrovská. Stále však ide o rovnaký systém, rovnaké CMS a rovnaké pluginy, ktoré je potrebné nahrať na stránku.

Hlavné výhody z môjho uhla pohľadu teda sú:

  1. Spoľahlivosť.
  2. Bezpečnosť (ohromne vyššia oproti Drupalu).
  3. Redaktorské rozhrania pre blog.
  4. Flexibilné doprogramovanie chýbajúcich vecí.
  5. Dostatočná podpora a aktualizácia systému.
  6. Množstvo ľudí s ním vie pracovať.

Čo je to vlastne ten plugin?

Plugin je určitý doplnok, ktorý si môžete jednoducho implementovať na vašu stránku. Stránka funguje bez týchto pluginov, ich pridaním ale môžete zlepšiť jej rýchlosť, vlastnosti, doplniť ju o marketingové či analytické nástroje a podobne. Sú to také „puzzle“, ktoré sú niekde na okraji stránky. Ak stále nerozumiete, čo to vlastne je, čítajte ďalej a isto pochopíte.

Ktoré teda odporúčam inštalovať?

1. MobileMonkey’s WP-Chatbot

Hneď prvý plugin sa týka jednej trendy veci, o ktorej ste isto počuli, ak sledujete marketingové témy. Chatbot na Facebooku, resp. v aplikácii Messenger. Ak neviete, tento „robot“ je komunikačným nástrojom, kde vy nemusíte mať žiadnu interakciu. Dokáže komunikovať s vaším potencionálnym klientom a zodpovedať mu základné otázky. Tento plugin síce uvádzam ako prvý, no na stránke ho určite nemusíte mať ak nemáte Facebook, alebo ak ho ani neplánujete mať. Ak je Facebook veľmi dobrým zdrojom vašich klientov či návštevníkov a plánovali ste chatbot na Facebook, tento nástroj implementuje bota priamo na stránku.

Ak sa teda chystáte založiť vlastného chatbota, choďte do Mobile Monkey. Potom už iba jednoducho implementujete bota priamo na stránku.

2. Yoast SEO

SEO je optimalizácia pre vyhľadávače. V preklade to znamená, že zadám do Googlu názov produktu a čím je moja stránka vo vyhľadávači vyššie, tým lepšiu optimalizáciu, alebo SEO, mám. SEO je zoznam množstva vecí ku stránke, ktoré sú väčšinou technické, ale aj odporúčania, čo sa týka obsahu. Čím viac vecí splníte, tým vyššie sa vaša stránka bude zobrazovať. Ak máte svoju stránku a chcete ju posúvať, SEO by ste riešiť určite mali. Plugin Yoast vám ukáže, ako správne optimalizovať stránku, príspevky, navrhne kľúčové slová a dokonca aj analyzuje metadáta, čitateľnosť obsahu a podobne. Ak SEO, tak tento plugin povinne.

3. Jetpack

Tento plugin by mal byť asi prvým v tomto zozname :). Je to podľa mňa nevyhnutný doplnok na stránku. Obsahuje množstvo výkonnostných funkcií – nájdete v ňom základné prvky na zabezpečenie webu, informácie o výkone, optimalizáciu textu a obrázkov, dizajnu a veľa, veľa ďalšieho.

4. Akismet Anti-Spam

Plugin Akismet Anti-Spam by sa mal inštalovať priamo s novou stránkou WordPress automaticky. Ak sa nemýlim, tak si ho určite aktivujte. Ak ho tam nevidíte, inštalujte. Podľa skúseností, ale aj odporúčaní užívateľov, je to najlepšia ochrana pred spamovými komentármi vo vašom blogu. Vie automaticky filtrovať nevhodné slová, linky na iné stránky, prípadne veci, ktoré si v ňom nastavíte. Ak sa venujete nejakej téme, ktorá je kontroverzná alebo vyvoláva mnoho hejtu, odporúčal by som prémiovú verziu tohoto pluginu, ktorá poskytuje ešte lepšie možnosti.

5. WooCommerce

Tento plugin je pre vás ako stvorený, ak chcete mať na WordPresse internetový obchod. Je to jednoznačne najlepší doplnok čo sa týka spoľahlivosti, a aj jednoduchosti z užívateľského pohľadu. Na svoje stránky s ním pridáte zoznamy produktov, nákupný košík a podobne. Je vhodný aj pre jeho možnosti ohľadom dopravy a platby. WooComerce používajú aj veľké eshopy a na sociálnych sieťach nájdete komunitu, ktorá sa venuje WooComerce a určite vám pomôžu, ak by ste si nevedeli radi.

6. Wordfence Security

Hackeri sú jedným z najväčších problémov, ktoré prišli s modernou elektronickou dobou. Každá stránka, aplikácia ale aj platforma má svoje slabé stránky. Už vyššie som spomenul taký Drupal, ktorý má s bezpečnosťou skutočne veľké problémy. WordPress považujem za bezpečnejšiu platformu, ale nejde to iba tak automaticky. Ak chcete svoju stránku chrániť lepšie, ako je defaultne nastavené, inštalujte si tento plugin. Chráni vašu stránku v reálnom čase. Má vlastný firewall, kontrolu softvéru, blokovanie, zabezpečenie prihlásenia a iné užitočné funkcie.

7. Google XML Sitemaps

Mapa stránky (sitemap) je jedno z odporúčaní pre dobré SEO. Je to akási mapa všetkých podstránok webu, ktorú Google prehľadáva. Vďaka tejto mape sú dáta lepšie čitateľné pre botov z Googlu. Ak si nainštalujete tento plugin, tak za vás vytvorí XML súbor sitemap a zabezpečí indexáciu všetkých podstránok (nielen v Google). Určite to šetrí čas a námahu.

8. WPForms

Nepamätám si stránku, ktorá by neobsahovala nejaký formulár – či ide o kontaktný formulár, formulár k rezervácii alebo k objednávke. Tvorba, nastavenie logiky, notifikácii i automatických odpovedí je pri bežnom programovaní stránky jednou z náročnejších vecí, ktoré treba programovať. Rozhranie tohoto pluginu je drag and drop, čiže akýkoľvek prvok veľmi jednoducho zoberiete myškou, chytíte, hodíte a hotovo. Nevýhodou je, že keď chcete robiť náročnejšie formuláre, tak si musíte priplatiť platenú verziu. Ak ale chcete mať spoľahlivé a dobré formuláre, choďte do toho. Ak vám formulár nebude fungovať a nebudete o tom vedieť, tak pravdepodobne budete vyhadzovať peniaze von z okna.

9. MonsterInsights

Tento plugin je veľmi dobrý, ak si chcete na stránku nainštalovať Google Analytics (GA). GA vám poskytuje všemožné štatistiky o návštevníkoch stránky, merania konverzií, nákupov a pri správnom nastavení aj pomer investície a zisku. Mať GA na stránke je absolútny základ, aj keby ste ho nemali použiť. Tak už od začiatku môže zhromažďovať veľmi dôležité informácie do budúcna. Tento plugin prepojí GA a taktiež vám poskytne niekoľko iných metrík. Výhodou je, že nemusíte chodiť na inú stránku a všetko uvidíte v admin rozhraní WordPressu.

10. Redirection

Posledný odporúčaný plugin súvisí s presmerovaním podstránok. Presmerovanie podstránok je veľmi dôležité aj z hľadiska SEO, ale aj z užívateľského hľadiska, keď nejaká indexovaná podstránka zanikne – aby bol prezerajúci presmerovaný na relevantný obsah na vašej stránke. Tento plugin vám poskytne automatické presmerovanie do 301 a 404 chyby a máte úplný prehľad všetkých presmerovaní stránky.

Iných pluginov, ktoré sú užitočné, je plno. Môžete mi napísať, na ktoré nedáte dopustiť vy. Tento zoznam je takým základom toho, čo by na stránke nemalo určite chýbať. Veľa šťastia a trpezlivosti s WordPressom :).

Post a Comment

Ahoj som Filip

Som rád že si prišiel na moju stránku. Píšem blog pre malých a stredných podnikateľov, aby dostali nestranný názor o svete marketingu.
Ak máš nejakú otázku, alebo sa potrebuješ poradiť kľudne mi napíš.

Odporúčam ti tieto články: